Stod och skulle köpa nåt igår, som jag sällan köper … typ en gång vart tredje år; Chokladpudding…

Och då fanns det storpack av detta…. och jämförelsepriserna var som vanligt baserade på olika saker och därmed värdelösa…
Så då fick jag helt enkelt titta på vikten och priset och idka huvudräkning.

Svaret blev ju att “ekonomiförpackningen” var rejält billigare, den med mycket chokladpuddingspulver i…..

“MEN” !!…. som Tony Irving brukar säga….

Om jag nu äter chokladpudding vart tredje år, och inte kommer att äta upp den, och den blir dålig, så hade jag ju lagt ut mer pengar på ekomomiförpackningen än jag nu gjorde med några få portioner i….

Och även om jag ätit upp allt i som ekonomiförpackningen innehöll, så hade det ju på ett sätt varit dyrare, för då hade jag ju ätit mer än jag brukar, och egentligen vill ha.

Så det som var dyrare …. var eg billigare dvs lilla förpackningen.

fiffigt va ? … jag köpte den lilla förpackningen för 11 krsmiley